آیا ازدواج موفق ممکن است؟

ازدواج موفق

آیا ازدواج موفق ممکن است؟
بله ۱۰۰% چنین ازدواجی وجود دارد . ازدواج‌های بسیار خوب، بالنده و شکوفا که زن و مرد هر ۲ از در کنار هم بودن و باهم زندگی کردن لذت می‌برند، احساس خوش دارند و احساس امنیت می‌کنند.
ازدواج موفق ویژگی‌های خاصی باید داشته باشد:
۱: زن و شوهر اگرچه با هم زن و شوهرند و یکی و یکپارچه می‌شوند اما حد و مرزهایی را بین خودشان میگذارند و به حد و مرزهای یکدیگر احترام می‌گذارند.
۲: در قدرت، شراکت ایجاد می‌کنند یعنی قدرت را باهم شریک می‌شوند و هیچکدام قدرتمندتر از دیگری نمی‌باشد و هیچکس سعی نمی‌کند که بر دیگری قدرت داشته باشد، سلطه بر دیگری داشته باشد و بخواهد سهم بیشتری از قدرت را در تصمیم گیری و انتخاب‌ها داشته باشد. بنابراین در قدرت با همدیگر مشارکت دارند.
۳: سرمایه گذاری می‌کنند. هر ساختمانی که ساخته می‌شود باید از همان موقع نگهداری شود، رنگش کنند، پایه‌های شل شده‌اش را سفت کنند و…ازدواج هم یعنی ساختمانی که ما ساخته‌ایم، ساختمانی که مبتنی بر رابطه است، مبتنی بر عواطف، هیجانات و تعاملات فکری است، پس باید روی آن سرمایه‌گزاری کنیم. زنان و مردانی که باهم رابطه‌های خشنود دارند این سرمایه‌گزاری را باهم می‌کنند و هیچگاه نمی‌گویند که من یک زن هستم و تو به عنوان شوهر، برای من چکاری کرده‌ای؟ یا من ۱ مرد هستم و تو به عنوان یک زن چه سرویسی به من داده‌ای؟ هر دوی آنها به این رابطه و به خودشان و به یکدیگر سرویس می‌دهند و سرمایه‌گزاری می‌کنند.

۲ نوع سرمایه‌گذاری داریم:
۱) ابزاری: یعنی کاری که در زندگی برای هم می‌کنند.

۲) سرمایه‌گزاری عاطفی یا هیجانی: چقدر وقت کیفی برای یکدیگر می‌گذارید؟ چقدر از یکدیگر قدرشناسی می‌کنید؟ چقدر به همدیگر محبت زبانی و محبت جسمانی می‌کنید و همدیگر را بغل می‌کنید ؟ و چقدر به حضور هم ذهن‌اگاه و هشیارید و برای هم وقت می‌گذارید. تمام این موارد لازمه های ازدواج موفق هستند.
مواردی که ازدواج‌ها را به نابودی می‌کشانند

۲ عامل است که این ۲ عامل خیلی راحت می‌تواند زوجین را از عشق و دلدادگی و تفاهم دور کند. ۲ عامل عبارتند از:
۱: نابود کردن کرامت انسانی یکدیگر: احترام نگذاشتن به شان و منزلت و قدرت انسانی یکدیگر.فحاشی کردن، بد گفتن، توهین کردن، دست کم گرفتن دیگری، نادیده انگاشتن دیگری. یعنی منزلت یکدیگر را به رسمیت نشناختن. افرادی که ازدواج‌های خوب دارند به شان و منزلت یکدیگر احترام می‌گذراند و در بدترین شرایط به یکدیگر توهین نمی‌کنند و آبرو و اعتبار و شان یکدیگر را زیر سوال نمی‌برند.
۲: انصاف نداشتن: زن و شوهرهای خوب منصفانه باهم برخورد می‌کنند. بی انصافی در میزان سرمایه‌گزاری‌ای که می‌گذارند نمی‌کنند. بی انصافی در میزان وقت و انرژی‌ای که برای این زندگی می‌گذارند وجود ندارد و بی انصافی در قضاوت و داوری نسبت به همدیگر نمی‌کنند.
انصاف در رابطه: این کاری که ما داریم می‌کنیم، این جایی که ما داریم می‌رویم، این جاده‌ای که داریم طی می‌کنیم برای طرف مقابل من چه پیامدی دارد؟ و ما باید این انصاف را رعایت کنیم. اگر این ویژگی‌ها را رعایت کنیم بر اساس پژوهش‌های تجربی یک ازدواج موفق ،شکوفا، پویا و خشنود را می‌توانیم تجربه کنیم.

فرشته همایونی | کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

برای ازدواج موفق عوامل دیگری نیز مورد نیازند که میتوانید با تهیه پکیج آموزشی “آموزش های پیش از ازدواج” از آنها مطلع شوید و زندگی شادی را تجربه کنید.

فوت و فن

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • رعایت ادب و عفت عمومی الزامی است.
دیدگاه‌ها