4 مرحله‌ ی پاسخ جنسی (در طول سکس چه اتفاقاتی برای بدن ما می افتد)

4 مرحله‌ ی پاسخ جنسی

4 مرحله‌ ی پاسخ جنسی را در زیر مفصلا توضیح خواهیم داد.

۱: میل جنسی: واژه‌ی میل دال بر مولفه‌های عاطفی و شناختی جنبه‌های اشتها اور رفتارهای جنسی است. ازین رو میل بیانگر افکار یا خیالپردازی‌هایی درباره‌ی ارتباط جنسی یا انگیزه های درگیر در فعالیت جنسی است که معمولا پاسخ‌های انگیختگی را بوجود می آورند. مرحله‌ی میل را شامل تخیلات درباره‌ی فعالیت جنسی و میل به فعالیت جنسی میدانند. مرحله میل ممکن است توسط محرک‌های مختلفی برانگیخته شود. این محرک‌ها ممکن است بیرونی( بینایی، شنوایی، چشایی یا بویایی باشند) مانند دیدن شریک جنسی و یا ممکن است درونی و پیامد رویدادهای شناختی باشند مانند فکر کردن در مورد محرک‌های ویژه‌ای که به نوبه‌ی خود، افکار یا خیالپردازی ها و یا احساسات ذهنی میل جنسی را بوجود می‌آورند.

۲: مرحله‌ی برانگیختگی یا تحریک:
انگیختگی مستلزم تغییراتی برای نعوظ آلت، لیز شدگی مهبل و امادگی جهت پاسخ ارگاسمی است. این مرحله در نتیجه‌ی تحریک روانشناختی ( تخیل یا وجود شئی محبوب) یا تحریک فیزیولوژیکی ( نوازش یا بوسه) یا ترکیبی از هر دو ظاهر می‌شود. این مرحله احساس ذهنی از لذت جنسی و تغییرات فیزیولوژیک همراه با آن را شامل می‌شود. تغییرات عمده در جنس مذکر عبارتند از:
تورم و نعوظ آلت تناسلی و تغییرات عمده در زنان عبارتند از: پرخونی رگ در لگن، لیز شدن و انبساط مهبلی و تورم اعضاء تناسلی خارجی. تهییج جنسی در زنان باعث افزایش جریان خون واژن و احتقان عدوقی می‌شود. علاوه بر ایجاد تنش جنسی، افزایش ضربان قلب، تتفس سریع، افزایش فشار خون، احساس گرمای عمومی، پرخونی پستان‌ها، انقباض عمومی عضلات بدن، دانه‌های ماکولوپاپولار قرمز رنگ روی پستان‌ها از تظاهرات این فاز است. در این مرحله کلیتوریس و لب‌های کوچک و بزرگ متورم شده، طول واژن بیشتر شده و رحم خود را به سمت بخش خارجی و بالای لگن میکشد.
مرحله تهییج در مردان نیز شامل ترکیبی از اتساع شریانی آلت، افزایش جریان خون و انقباض جریانات وریدی است. این فرایندها موجب تراکم خونی در جسم غاری می‌شود که به نعوظ آلت مردانه و انقباض حشفه منجر می‌گردد‌‌. فرایند کلی برانگیختگی نیز با سفتی کیسه‌ی بیضه، بالا رفتن بیضه‌ها در کیسه بیضه، برجسته شدن نوک پستان و واکنش عمومی بدن نظیر بالا رفتن تنش عضلانی، فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس همراه می‌باشد‌. مرحله ی سوم از 4 مرحله‌ ی پاسخ جنسی
۳: مرحله ارگاسم( اوج لذت جنسی)
این مرحله مشتمل بر اوج لذت جنسی رسیدن همراه با آزاد شدن تنش جنسی و انقباض موزون ماهیچه‌های آلت تناسلی و ارگان‌های تولید مثل است. احساس ذهنی غیرقابل جلوگیری بودن انزال، آغاز ارگاسم در مرد است و در پی ان خروج منی رخ می‌دهد. ارگاسم مرد با ۴ یا ۵ اسپاسم نورون پروستات، کیسه‌های منی، مجرای ترشحی بیضه‌ها و پیشابراه همراه است. در زن ارگاسم با ۳ تا ۱۵ انقباض غیر ارادی در ثلث تحتانی مهبل و انقباض‌های قوی و مستمر رحم از عمق به طرف گردن رحم مشخص می‌شود و در هر ۲ جنس انقباض اسفنکتر داخلی و خارجی پدید می‌اید. ارگاسم ۳ تا۲۵ ثانیه طول می‌کشد و همراه با تیرگی خفیف هوشیاری است.
۴: فرونشینی
این مرحله عبارتست از احساس شل شدن عضلانی و آرامش کلی. در خلال این مرحله مردها نسبت به نعوظ و ارگاسم بعدی برای مدت زمان متغیری از نظر فیزیولوژیکی مقاومند. برعکس زنان ممکن است نسبت به تحریک اضافی تقریبا بلافاصله قادر به پاسخگویی باشند. گرچه دوره‌ی فرونشینی در زنان کوتاهتر از مردان است ولیکن طول این دوره در افراد مختلف برحسب فرد و سن او متفاوت است. اگر ارگاسم روی ندهد ممکن است ۲ تا۶ ساعت طول کشیده و با تحریک پذیری و ناراحتی همراه گردد ولیکن فرونشینی از طریق ارگاسم با احساس ذهنی خوشی، ارمیدگی کلی و تمدد ماهیچه ای مشخص است. پس از ارگاسم، مرد یک دوره‌ی ناگدازی دارد که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. در این دوره مرد قدرت ارگاسم دیگری ندارد. در زنها دوره‌ی ناگدازی وجود ندارد و یک زن می‌تواند ارگاسم‌های متوالی و متعدد داشته باشد.
در طی هر کدام از این مراحل، اختلالاتی در طول رابطه‌ی جنسی بوجود می‌آید که در ادامه‌ی مطالب و در مقالات بعدی انها رو شرح می‌دهیم.

فرشته همایونی | کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

فوت و فن

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • رعایت ادب و عفت عمومی الزامی است.
دیدگاه‌ها